Nie ulega wątpliwości, że większość z nas jest zaznajomiona z rolą lekarza laryngologa, który jest często kojarzony przede wszystkim z chorobami uszu i nosa. Mimo że ta specjalizacja jest silnie związana z tymi obszarami, laryngolog zajmuje się znacznie szerszym zakresem problemów zdrowotnych. Zaliczają się do nich diagnostyka, terapia oraz profilaktyka chorób związanych z większością organów znajdujących się w obrębie głowy i szyi. Czy jednak wiemy, kiedy powinniśmy zgłosić się do tego specjalisty? Jakie procedury może przeprowadzić laryngolog i jakie są jego uprawnienia?
Laryngolog, inaczej otolaryngolog, to lekarz specjalizujący się w dziedzinie otorynolaryngologii. To gałąź medycyny zajmująca się ogółem chorób dotykających uszu, nosa, zatok, gardła oraz krtani – organów odpowiedzialnych za zmysł słuchu i węchu, a także górne drogi oddechowe.
Jednakże rola laryngologa nie ogranicza się wyłącznie do wyżej wymienionych schorzeń. W trakcie swojej specjalizacji, lekarz ten zdobywa umiejętności pozwalające mu na diagnozę i leczenie dolegliwości dotyczących jamy ustnej, przełyku, gruczołów ślinowych oraz kości skroniowej.
Warto zaznaczyć, że laryngolog to nie tylko specjalista, który przepisuje leki. Posiada on również kwalifikacje oraz uprawnienia do wykonania wielu drobnych operacji chirurgicznych w obszarze głowy i szyi. Mogą one obejmować na przykład ślinianki, język, zatoki przynosowe czy szczękę. Jedną z dodatkowych kompetencji laryngologa jest możliwość przeprowadzenia diagnostyki endoskopowej przełyku i dolnych dróg oddechowych.
Aby umówić się na wizytę u laryngologa w ramach usług finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjent musi posiadać skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego. Alternatywą jest prywatna konsultacja u tego specjalisty.