Stosowanie diety wegańskiej przez 8 tygodni może przesunąć wstecz nasz biologiczny zegar starzenia

Bez wątpienia, konsumpcja większej ilości produktów roślinnych ma korzystny wpływ na nasze zdrowie (i środowisko naturalne). Mimo że wiele osób decyduje się ograniczyć spożycie mięsa, niewiele z nich wybiera całkowicie wegański styl odżywiania. Jednak najnowsze badania mogą skłonić do zmiany tego podejścia.

Studium opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine dowodzi, że przyjęcie diety wegańskiej na okres tylko ośmiu tygodni może skutecznie cofnąć biologiczny zegar starzenia. Badacze zaobserwowali, że osoby praktykujące weganizm wykazały spadek szacowanego wieku biologicznego, który mierzony był poprzez biomarker znanym jako metylacja DNA.

„Metylacja DNA i inne zmiany epigenetyczne działają jak regulator intensywności dla naszych genów, zwiększając lub zmniejszając ich aktywność” – wyjaśniała dr Lucia Aronica, współautorka badania, dla BBC Science Focus.

Z wiekiem wzór grup metylowych w naszym DNA zmienia się w specyficzny sposób, co pozwala naukowcom na monitorowanie tych zmian w celu lepszego zrozumienia procesu starzenia. Analizując te wzorce, badacze mogą określić biologiczny wiek osoby, który może różnić się od faktycznego wieku.

Badanie wykonane i opublikowane przez BMC Medicine obejmowało 21 par dorosłych bliźniaków jednojajowych. Jednemu z bliźniaków w każdej parze przypisano dietę wegańską, podczas gdy drugi spożywał dietę wszystkożerną, która zawierała mięso, jaja i nabiał.

Eksperyment trwał osiem tygodni, a uczestnicy spożywali przygotowane posiłki w pierwszej połowie badania i samodzielnie przygotowane posiłki w drugiej połowie eksperymentu.

Następnie zespół badał wpływ obu diet na organizm, pobierając próbki krwi od każdego uczestnika i mierząc poziom metylacji DNA.

Wyniki wykazały regresję starzenia epigenetycznego tylko u grupy wegańskiej – według niektórych metryk przejście na dietę wegańską cofnęło ich biologiczny zegar niemal o cały rok. Dodatkowo dieta wegańska była powiązana ze spadkiem szacowanego wieku różnych systemów organów, takich jak serce, hormony, wątroba oraz układy zapalne i metaboliczne. Po uwzględnieniu wszystkich tych czynników średnie obniżenie wieku biologicznego w grupie wegańskiej wyniosło 0,63 roku.

„Co jest najbardziej zaskakujące, tempo starzenia się, które oblicza, jak szybko wiek biologiczny danej osoby postępuje w stosunku do jej wieku chronologicznego, zmniejszyło się o około 0,03 jednostki” – powiedział BBC Science Focus główny autor badania, dr Varun Dwaraka. „Sugeruje to, że z każdym rokiem starzenia się tych osób ich ciała starzeją się nieco wolniej, niż można by przypuszczać”.

Jednak naukowcy podkreślali konieczność ostrożnej interpretacji tych wyników. Uczestnicy na diecie wegańskiej stracili średnio o dwa kilogramy więcej niż grupa wszystkożerna. Nie jest jasne, czy sama dieta wegańska, czy też dodatkowa utrata wagi spowodowana tą dietą, jest głównym czynnikiem wpływającym na te zmiany związane z wiekiem.