Seksizm na terytorium zawodowym - jego formy i sposoby przeciwdziałania - 1 2024

Seksizm na terytorium zawodowym – jego formy i sposoby przeciwdziałania

Termin seksizm, odnoszący się do dyskryminacji ze względu na płeć, jest w społeczeństwie obecny od dawna. Wiązał się on przede wszystkim z walką o prawa kobiet, na przykład o zdobycie równych praw wyborczych czy możliwości podejmowania pracy w profesjach zarezerwowanych tradycyjnie dla mężczyzn. Mimo że wiele z tych problemów już rozwiązano, seksizm nie zniknął – po prostu zmienił swoje oblicze. W jaki sposób manifestuje się seksizm w miejscu pracy, jakie jest znaczenie seksizmu językowego i czy dyskryminacja płciowa dotyczy tylko kobiet?

W czasach drugiej fali feminizmu, w latach 60. XX wieku, pojęcie „seksizm” zostało wprowadzone. To feministki przyczyniły się do powstania tego terminu, który określał dyskryminację kobiet, używając analogii do rasizmu.

W 2019 roku Rada Europy zdefiniowała seksizm jako „każde działanie, gest, reprezentację wizualną, wypowiedź ustną lub pisemną, praktykę lub postępowanie oparte na przekonaniu, że jednostka lub grupa osób jest gorsza ze względu na swoją płeć”. Definicja ta obejmuje zarówno sfery publiczną, jak i prywatną oraz wpływy online i offline. W opinii Rady Europy, współczesny seksizm jest wynikiem „historycznej nierówności między kobietami i mężczyznami, które prowadzą do dyskryminacji i uniemożliwiają pełny rozwój kobiet w społeczeństwie”.

W raporcie Rady Europy skutki seksizmu obejmują m.in. naruszenie godności lub praw jednostki lub grupy osób, cierpienie fizyczne, seksualne, psychologiczne i socjoekonomiczne osoby lub grupy osób, tworzenie atmosfery zastraszającej, wrogiej, upokarzającej, poniżającej lub obraźliwej środowiska, stworzenie bariery dla autonomii i pełnego przestrzegania praw człowieka osoby lub grupy osób oraz utrwalanie i wzmacnianie stereotypów dotyczących płci.

Seksizm, choć zdecydowanie częściej dotyka kobiety z powodu historycznych i kulturowych uwarunkowań, może być także skierowany wobec mężczyzn. Przedsądki oraz dyskryminacja mogą działać w obie strony. Choć zjawisko seksizmu wobec mężczyzn występuje rzadziej niż w przypadku kobiet, nie można go ignorować.