Samotność – cztery najpowszechniejsze przeszkody na drodze do miłości

Zróżnicowane oblicza samotności mogą dotyczyć zarówno osób z wyboru prowadzących życie bez partnera, jak i tych, które mimo otaczającej ich rodziny czy grona przyjaciół czują się osamotnione. Fenomen ten ma wiele przejawów w codziennym życiu, co sprawia, że zrozumienie go i znalezienie rozwiązania bywa skomplikowane. Przyjrzymy się więc bliżej, co powoduje uczucie samotności i jakie są sposoby na jego zwalczenie.

Przyczyny samotności spotykane najczęściej

W wyodrębnieniu przyczyn samotności można wskazać kilka najbardziej uniwersalnych, które utrudniają nam odnalezienie odpowiedniego partnera. Jeżeli stale odczuwasz samotność, warto zastanowić się, czy twoje problemy nie wynikają z jednego z poniższych powodów.

Gorączkowe poszukiwanie 'tej jednej’

Niekiedy desperacja i pragnienie miłości prowadzą do takich zachowań jak: „Spotkałam go w barze i stawiał mi drinki… To musi być on!”, „Napisał mi wiadomość… Czyżby to był ten wyjątkowy?”. Tego typu reakcje są charakterystyczne dla osób samotnych, które próbują na siłę zapoczątkować związek, niezależnie od okoliczności. Kluczem do odnalezienia prawdziwej miłości jest przede wszystkim umiejętność cierpliwości i braku desperacji.

Wysokie oczekiwania w stosunku do partnera

Nierzadko samotne osoby wyobrażając sobie swojego idealnego partnera, mają na myśli wysokiego bruneta z podobnymi zainteresowaniami i fantastycznym poczuciem humoru. Ale co jeśli pojawi się doskonały blondyn? Czy jesteś gotowa go odrzucić tylko dlatego, że nie spełnia wszystkich twoich oczekiwań? Singielki często zbyt dużo czasu poświęcają na rozważanie i planowanie swojej przyszłości, zamiast cieszyć się chwilą.

Pretendowanie bycia kimś innym

Trudno unikać porównań do ideałów, które codziennie widzimy w mediach, filmach czy reklamach. To prowadzi nas do dążenia do stania się takimi jak owe ideały – piękne i perfekcyjne. Zaczynamy więc korzystać z różnych zabiegów kosmetycznych, czytać książki motywacyjne, wszystko po to, aby stać się tym ideałem. Niestety, taki sposób postępowania może odstraszyć potencjalnego partnera.

Fasada „samowystarczalności”

Niektóre z nas próbują wykreować obraz tajemniczej kobiety, inne zaś udają niezależne i „niepotrzebujące” mężczyzn. Część z nas stara się wydawać najmilszą dziewczyną na świecie, która jednak po kilku spotkaniach okazuje się zbyt nachalna. Jak więc poradzić sobie z tymi problemami?

Odpowiedź jest prosta – być sobą. Jeśli chcemy stworzyć prawdziwy związek, musimy przestawić się na bycie autentycznymi. Co więcej, względem urody – panowie często twierdzą, że ich partnerki są najpiękniejsze bez makijażu. Choć oczywiście dbanie o siebie jest ważne, nie powinno to przerodzić się w obsesję.