Bruksizm jest dolegliwością często wywołaną stresem, nieprawidłowym zgryzem lub nawykowym żuciem gumy. Ta choroba charakteryzuje się zgrzytaniem zębów, szczególnie podczas snu, co może prowadzić do problemów w układzie stomatognatycznym. Szyny relaksacyjne są narzędziem zaprojektowanym do łagodzenia objawów związanych z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Istnieje kilka typów szyn: twarde, miękkie, relaksacyjne, repozycyjne i stabilizujące. Pytanie brzmi: Jaką szynę na zęby wybrać?
Szyna relaksacyjna – rozwiązanie na bruksizm
Zgrzytanie zębami i nadmierna siła nacisku na szczękę mogą doprowadzić do poważnych problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym oraz całym układem stomatognatycznym, który składa się z kompleksu tkanek i organów twarzoczaszki ściśle kontrolowanych przez ośrodkowy układ nerwowy.
Układ stomatognatyczny odgrywa kluczową rolę w procesach żucia, wstępnego trawienia pokarmów, połykania, formowania dźwięków i oddychania. Dlatego jakiekolwiek problemy z tym układem mogą prowadzić do upośledzenia tych funkcji, jak również wywołać bóle głowy, karku, kręgosłupa, stawów skroniowo-żuchwowych oraz ścieranie i rozchwianie zębów.
Do skutecznego leczenia niezbędne jest wykrycie i usunięcie przyczyny choroby. W dzisiejszych czasach stres jest jednym z głównych wyzwań, które towarzyszą niemal każdemu. Jednak istnieje sposób na walkę z nocnym bruksizmem – specjalne szyny relaksacyjne na zęby (także zwane relaksacyjnymi nakładkami na zęby). Są to specjalistyczne urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych, które są dostosowane do indywidualnego kształtu zębów pacjenta i mają na celu zapewnienie stabilniejszej pozycji żuchwy, a tym samym – zapobieganie zgrzytaniu zębami, szczególnie podczas snu.
Szyny na zęby – rodzaje
Szyny relaksacyjne różnią się od siebie pod względem przeznaczenia i materiału, z którego są wykonane. W najprostszym podziale możemy wyróżnić: szyny twarde i miękkie, a także te wykonane w gabinecie stomatologicznym oraz gotowe, które można nabyć w aptece lub sklepie medycznym.
Głównym celem stosowania tych szyn jest eliminacja przeszkód okluzyjnych, odciążenie mięśni żucia i szyi oraz przywrócenie symetrycznego napięcia. Używanie takich szyn przynosi dobre rezultaty w łagodzeniu bólu w stawie skroniowo-żuchwowym, ale także w głowie. Szyny dzielą się również na: relaksacyjne, repozycyjne i stabilizujące.