Potocznie nazywana ortokorekcją, ortokeratologia jest techniką terapeutyczną skupiającą się na leczeniu najbardziej powszechnych wad wzroku, takich jak krótkowzroczność i astygmatyzm o niewielkim stopniu nasilenia. Wyróżnia ją użycie twardych soczewek specjalistycznego rodzaju, które są przeznaczone do noszenia podczas snu. Są one prezentowane jako alternatywa dla klasycznych okularów korekcyjnych lub codziennego używania soczewek kontaktowych. Jak jednak działa ta metoda? Czy stosowanie jej jest pozbawione ryzyka?
Krótkowzroczność to defekt, który dotyka układ optyczny oka. Jest ona odpowiedzialna za sytuację, w której promienie świetlne zamiast koncentrować się na siatkówce, skupiają się przed nią. To właśnie krótkowzroczność jest jednym z najczęściej diagnosowanych zaburzeń wzroku. Z doświadczenia wynika, że liczba osób z tym problemem nieustannie rośnie, a grupą szczególnie narażoną są dzieci.
Wyróżniamy trzy typy krótkowzroczności, które różnią się przyczyną ich wystąpienia. Możemy mówić o krótkowzroczności osiowej, gdy przyczyną jest nadmierna długość osi gałki ocznej; refrakcyjnej, kiedy do jej rozwoju dochodzi na skutek nieprawidłowego rozwoju elementów układu optycznego (jak rogówka czy soczewka) lub niewłaściwego funkcjonowania akomodacji oka – w takim przypadku mówimy o „krótkowzroczności szkolnej”; oraz mieszaną, której przyczyny są kombinacją powyższych.
Co wynika z posiadania wady wzroku jaką jest krótkowzroczność? Jakie są jej potencjalne konsekwencje? To defekt, którego nasilenie zwykle rośnie wraz z wiekiem i prowadzi do pogarszania się ostrości widzenia. Ponadto, krótkowzroczność podnosi prawdopodobieństwo pojawienia się takich chorób oczu jak jaskra, degeneracja ciała szklistego oka czy nawet odwarstwienie siatkówki.