Medytacja mindfullness - czym jest? - 1 2024

Medytacja mindfullness – czym jest?

Medytacja jest treningiem umysłu, zawierającym elementy skupienia, świadomości oraz relaksacji. Często mówi się, że jest dla umysłu tym, czym ćwiczenia i wysiłek dla ciała. Medytacja dąży do zrozumienia siebie i innych, oraz prowadzi do budowy życia w harmonii ze sobą i światem. Pomaga w dostrzeganiu jasności w życiu i ułatwia podejmowanie decyzji. Proces medytacji, jest umiejętnością wymagająca treningu. Jako taką, należy praktykować aby przyniosła rezultaty.

W praktyce wyróżnić można bardzo wiele rodzajów medytacji. Podział jest stosunkowo szeroki i dzieli się w zależności od tego czym ma się zajmować umysł. Tak też wyszczególniamy np. medytację ruchową, w której wprawiamy ciało w konkretny, powtarzający się ruch. Medytację z mantrą, gdzie poprzez artykułowanie określonych dźwięków wprowadzamy się w pozytywne, lecznicze wibracje i osiągamy panowanie nad ciałem. Medytacje koncentracji, w której to skupiamy się na jednym elemencie zewnętrznym jak np. płomień świecy, lub wewnętrznym, za który może nam na przykład posłużyć własny oddech. Coraz częściej w obszarze zagadnień medytacji, słyszy się również o medytacji mindfulness.

Medytację mindfulness możemy określić inaczej, mianem treningu uważności. Jest jedna z form medytacji wywodzącej się z buddyjskiej tradycji. Jest wyjątkowa praktyką, pozbywająca się religijnych cech i ceremonii. To połączenie technik buddyjskiej uwagi z umysłowym treningiem. Dzięki tej praktyce, można nauczyć się, jak wyćwiczyć i skupić uwagę, dokładnie tam, gdzie ją kierujemy.

Regularne wykonywanie medytacji mindfulness, jest bardzo pomocne w łagodzeniu lęku, stresu i innych negatywnych emocji. Bezpośrednio wpływa na te obszary w mózgu, na które właśnie te emocje oddziałują. Skuteczność tej techniki medytacyjnej, jest potwierdzona naukowo. Już po kilku tygodniach ćwiczeń, wzrasta opanowanie, zmniejsza się poziom lęku i wyraźnie wzrasta dobre samopoczucie. Istotnym jest również wspomnieć, że obniża również tętno i stabilizuje ciśnienie krwi. Ma też ogromny wpływ na jakość snu i łagodzi dolegliwości bólowe.

To w jakim stanie jest nasz umysł i myśli, odgrywa niesamowicie ważna rolę w naszym rozwoju osobistym. To od nich zależy nasza pewność siebie i jak radzimy sobie z codziennymi przeciwnościami losu. Statystki wskazują, że medytacja mindfulness może zmniejszyć o połowę powrót pacjentów z depresją, która jest jednym z najczęstszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Wartym jest wiec uwagi i zainwestowania naszego czasu w praktykę takiej medytacji, która poprawi nasze zdrowie i jakość życia codziennego.