Eksploatacja właściwości kory dębu w celu poprawy stanu zdrowia - 1 2024

Eksploatacja właściwości kory dębu w celu poprawy stanu zdrowia

W obliczu stale pojawiających się nowych wyzwań zdrowotnych, poszukiwanie nowych źródeł leków i suplementów diety nie jest zaskakujące. Pomimo znacznego postępu w medycynie, niektóre dolegliwości nadal mogą zaskakiwać specjalistów w tej dziedzinie. W związku z tym, naukowcy nieprzerwanie poszukują nowych naturalnych surowców do produkcji preparatów prozdrowotnych oraz dokładnie badają te już znane i używane od dawna. Także zastosowanie kory dębu jest jednym z nich.

Kora dębu, znana jako Quercus cortex, charakteryzuje się szeregiem unikalnych cech, które chronią drzewo przed patogenami. Te wartościowe atrybuty można również wykorzystać w celu poprawy zdrowia i kondycji ludzkiego organizmu. Należy jednak podkreślić, że jest to materiał łatwo dostępny, zwłaszcza dla mieszkańców Europy, w tym Polski.

Kora dębu zbierana jest na początku wiosny, zarówno z gałęzi jak i pnia drzewa. Chociaż jej ochronne funkcje są dobrze znane, warto podkreślić, jak wiele składników aktywnych kryje ten skromny, drzewny płaszcz. Te substancje są od wielu lat wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

W korze dębu znajduje się wiele tanin, czyli roślinnych garbników, które chronią drzewo i umożliwiają mu bezpieczny rozwój. Zaskakujące jest to, że te same składniki mogą być używane do poprawy zdrowia i urody ludzi. Garbniki mają działanie ściągające, zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i hamują mikrokrwawienia. Posiadają również właściwości bakteriobójcze i wirusostatyczne. Dzięki obecności związków polifenolowych, kora dębu ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wykorzystuje się ją zewnętrznie w leczeniu dolegliwości jamy ustnej, gardła i dziąseł – mówią D. Jałoza, M. Kamińska-Jałoza.

Taniny to aż 20% wszystkich składników zawartych w korze dębu. Jest to naprawdę imponująca ilość. Poza nimi, kora dębu zawiera również związki polifenolowe, flawonoidy, żywice oraz sole mineralne.

Garbniki roślinne, czyli taniny, potrafią wytrącić enzymy i inne wydzieliny białkowe z niektórych patogenów, takich jak grzyby czy bakterie. Oznacza to, że te składniki zapobiegają infekcjom. Dzięki temu niektóre dęby mogą żyć naprawdę długo i ciągle zachwycać swoim naturalnym urokiem. Chociaż garbniki nie obiecują ludziom długowieczności, na pewno znacznie wspierają ich zdrowie.

W korze dębu znajdują się również saponozydy (kwas kwilaja), które są znane ze swojego działania obniżającego poziom cholesterolu i przeciwwirusowego poprzez stymulację układu odpornościowego. To właśnie garbniki są odpowiedzialne za działanie przeciwzapalne – wskazuje G. Nowak.