Neapol we Włoszech jest miejscem, gdzie narodziła się pizza neapolitańska, nazywana również pizza Napoletana. Danie to, początkowo służące jako pokarm dla biednych, szybko zyskało na popularności i podbiło kubki smakowe wielu osób.
Raffaele Esposito, piekarz pracujący w neapolitańskiej pizzerii, jest powszechnie uznawany za wynalazcę pizzy Margherita. W 1889 roku król Umberto I wraz z królową Margheritą z Sabaudii odwiedził Neapol. Esposito stworzył specjalnie dla nich pizzę, której kolorystyka odpowiadała barwom flagi Włoch – czerwony symbolizowany przez pomidory, biały przez mozzarellę, a zielony przez liście bazylii. Ta specjalna pizza, nazwana na cześć królowej, stała się prototypem dzisiejszej klasycznej pizzy neapolitańskiej.
Autentyczna pizza neapolitańska wymaga wykorzystania ciasta wyrośniętego poddawanego procesowi leżakowania. Składniki ciasta to woda, oryginalna włoska mąka (tzw. farina typu 00), odrobina drożdży i sól morska. Dojrzewanie ciasta trwa od 24 do 48 godzin, a formowanie tzw. placków, odbywa się manualnie za pomocą specjalnej techniki, która pozwala na przemieszczenie powietrza z wnętrza ciasta do jego rantów, nadając mu pulchności.
Ciasto nie powinno być grubsze niż 3 milimetry. Pizza powinna być pieczona w rzemieślniczym piecu, w którym temperatura dochodzi do ponad 450 °C, a czas jej wypieku nie może przekroczyć 60-90 sekund. Toppings to surowe purée z pomidorów San Marzano importowanych z Włoch. Możliwe są tylko dwa rodzaje sera mozzarella: fior di latte wyprodukowany z mleka krowiego oraz mozzarella di Bufala wykonana z mleka bawołów wodnych hodowanych typowo na obszarach Kampanii i Lacjum we Włoszech. Końcowym akcentem jest świeża bazylia i oliwa z pierwszego tłoczenia. Wszystkie składniki muszą być całkowicie naturalne i świeże.
Warto dodać, że pizza neapolitańska została uznana za tak cenną część kultury, że w 2017 roku wpisano ją na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Jeżeli pragniesz spróbować odtworzyć to danie w swojej kuchni, mamy dla Ciebie specjalny przepis.