Dieta przeciwzapalna jako wsparcie w leczeniu chorób autoimmunologicznych i zapalnych

Oparta na wielu badaniach naukowych dieta przeciwzapalna jest formą odżywiania mającą na celu złagodzenie stanów zapalnych występujących w organizmie. Działa pomocniczo w leczeniu wielu popularnych chorób, zwłaszcza tych o podłożu autoimmunologicznym, takich jak reumatyzm czy endometrioza. W przeciwieństwie do chwilowych trendów dietetycznych, dieta przeciwzapalna wykazuje realne korzyści dla zdrowia i poprawy komfortu życia pacjentów.

Inflamacje mogą przybierać różne formy – od prostego zaczerwienienia przy zanieczyszczonej ranie aż po poważne obrzęki i ból stawów czy węzłów chłonnych. Przewlekłe stany zapalne nie tylko powodują nieprzyjemne objawy, ale także zwiększają ryzyko otyłości, syndromu metabolicznego, chorób serca oraz Alzheimer’a i nowotworów.

Nie jest jednoznacznie określone, co dokładnie powinna zawierać dieta przeciwzapalna. Nie jest to bowiem konkretny model żywienia, lecz zestaw zaleceń medycznych. Jej prawidłowości często pokrywają się z dietą śródziemnomorską, nordycką czy DASH, które są uznawane za najzdrowsze na świecie. Istnieje wiele publikacji na temat diety przeciwzapalnej, które dostarczają szczegółowych informacji na jej temat.

Właściwe odżywianie jest jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów poprawy stanu zdrowia. Współczesne badania potwierdzają, że składniki pokarmowe mają aktywny wpływ na fizjologiczne procesy zachodzące w organizmie. Dieta przeciwzapalna ma na celu promowanie naturalnych produktów bogatych w substancje hamujące stany zapalne i unikanie wysoko przetworzonej żywności obfitującej w cukry, tłuszcze, konserwanty i inne szkodliwe składniki.

Dieta przeciwzapalna może przynieść korzyści osobom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia. Przykładowo, badania opublikowane w 2019 roku przez amerykańskich naukowców wykazały, że zmiana diety może skutecznie obniżać poziom markerów stanów zapalnych u pacjentów z chorobą Hashimoto – przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy prowadzącym do niedoczynności tego organu. Inne choroby autoimmunologiczne, które mogą zareagować na dietę przeciwzapalną, to reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczyca, astma, toczeń układowy oraz różne choroby sercowo-naczyniowe i alergie.

Dieta przeciwzapalna może również przynieść ulgę kobietom cierpiącym na endometriozę – bolesną chorobę polegającą na patologicznym rozroście tkanki wyścielającej macicę, utrudniającą zajście w ciążę. Zmiana jadłospisu może złagodzić nieprzyjemne objawy tej choroby i stanowić doskonałe uzupełnienie farmakologicznego leczenia.

Warto dodać, że choć dieta przeciwzapalna z niskim indeksem glikemicznym może prowadzić do utraty wagi i poprawy sylwetki, nie jest to dieta stricte odchudzająca. Jednak ze względu na fakt, że stany zapalne mogą wywoływać otyłość, dieta przeciwzapalna jest często zalecana osobom z nadwagą, które powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe.