Osobowość ambiwertyczna - najbardziej stabilna i jednocześnie nieautentyczna? Wpływ ambiwertyzmu na relacje interpersonalne - 1 2024

Osobowość ambiwertyczna – najbardziej stabilna i jednocześnie nieautentyczna? Wpływ ambiwertyzmu na relacje interpersonalne

Stabilność emocjonalna to cecha, którą zwykle przypisuje się osobom o ambiwertycznym typie osobowości. Mimo tego, osoby te często mogą być postrzegane jako niespójne lub niekonsekwentne. Jakie są główne atrybuty charakterystyczne dla ambiwertyków? Z kim nawiązują najłatwiej bliskie relacje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Rozwój psychologii jako nauki jest dynamiczny i nieustanny. Często zdarza się, że hipotezy stawiane wiele lat temu wymagają późniejszych korekt. Tak samo stało się z tradycyjnym podziałem na typy osobowości, który okazał się niewystarczający do precyzyjnego sklasyfikowania wszystkich ludzi na świecie. Dlatego też wprowadzono trzecią kategorię, tzw. ambiwertyków. Co takiego charakteryzuje tę grupę osób?

Osobowość człowieka jest zbiorem cech, które są stosunkowo trwałe lub ewoluują bardzo powoli. Typ osobowości to powtarzalne wzorce zachowań, które można przypisać do konkretnej grupy ludzi. Carl Jung, w 1921 roku, wprowadził do nauki psychologicznej dwa podstawowe typy osobowości: introwertyków i ekstrawertyków. Jednak wraz z upływem czasu okazało się, że są one niewystarczające do opisania wszystkich możliwych kombinacji cech osobowości obserwowanych u ludzi. W odpowiedzi na to, powstała definicja trzeciego typu – ambiwertyka.

Przez długie lata introwertyzm i ekstrawertyzm były postrzegane jako skrajne typy osobowości. W związku z tym pojawiło się zapotrzebowanie na nowy typ, który by łączył cechy obu tych skrajności. Pojęcie ambiwertyka wprowadził do psychologii Hans Eysenck, rozwijając teorie Junga. Ambiwertyk to uniwersalny typ osobowości, charakteryzujący się dużą elastycznością. Taka osoba może czuć potrzebę spędzenia wieczoru na mieście z przyjaciółmi, ale równie dobrze może cieszyć się samotnym oglądaniem ulubionego serialu.

Do określenia kogoś jako ambiwertyka, muszą być spełnione trzy główne warunki. Po pierwsze, taka osoba nie identyfikuje się ani jako introwertyk, ani jako ekstrawertyk. Czasami czuje się pewna siebie w sytuacjach społecznych, ale są też momenty, kiedy chce od nich uciec i nie potrafi racjonalnie myśleć. Osoba o takim usposobieniu lubi spędzać czas samotnie, ale czasem potrzebuje towarzystwa. Nie wykazuje skrajnych zachowań.

Ludzie o takim zestawie cech są przez psychologów uznawani za najbardziej stabilne emocjonalnie. Ambiwertyk potrafi równie dobrze mówić, jak i słuchać. Posiada zdolności przywódcze, ale również umie wykonywać polecenia. Bez problemu dopasowuje się do otoczenia i towarzystwa. Niestety, osoby o takim usposobieniu często postrzegane są jako fałszywe i zmienne ze względu na ich łatwość dostosowywania się do różnorodnych sytuacji.

Ambiwertycy zazwyczaj łatwo znajdują partnera. Dobrze dogadują się zarówno z introwertykami i ekstrawertykami, jak i z innymi osobami o pośrednim zestawie cech. Jeśli spotkasz na swojej drodze ambiwertyka, możesz mieć solidne podstawy do stworzenia udanego związku. Oczywiście, sukces związku zależy od wielu czynników, a odpowiednie dopasowanie temperamentów partnerów to tylko jeden z nich.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy posiadasz cechy ambiwertyka, odpowiedz sobie na kilka prostych pytań: Jak szybko ufasz innym ludziom? Jak czujesz się, gdy jesteś sam? Jakie są twoje zachowania w grupie ludzi? Wolisz pracować w zespole czy pracować samodzielnie, w zaciszu domowym? Jaki jest twój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu? Jeśli nie ufasz ludziom, czujesz się najlepiej będąc sam i preferujesz pracę samodzielną, najprawdopodobniej jesteś introwertykiem. Jeśli przeciwnie – oddajesz zaufanie ludziom, źle czujesz się sam i jesteś duszą towarzystwa – najprawdopodobniej jesteś ekstrawertykiem. Jeśli jednak dobrze czujesz się w każdej sytuacji, prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem.