Egzotyczne doznania kulinarne: fascynujące odkrywanie kuchni Wietnamu

W ostatnich latach Polacy z coraz większym entuzjazmem odkrywają dla siebie różnorodność smaków zza granic. Szczególnym uznaniem cieszy się kuchnia wietnamska, która charakteryzuje się prostotą przyrządzania, zdrowymi składnikami oraz intrygującymi kombinacjami smaków. Możemy w niej znaleźć wyraziste i świeże nuty smakowe, które wynikają z połączenia wietnamskiej limonki, mięty, kolendry, pikantnego chilli z nutą sosu rybnego i świeżości trawy cytrynowej. Charakterystycznym elementem kuchni wietnamskiej są warzywa i obfitość przypraw. Co więcej, ze względu na silnie zakorzenione tradycje wegetariańskie, popularyzowane przez buddystów, ta kuchnia jest doskonałym wyborem dla osób prowadzących dietę bezmięsną. Jeżeli pragniesz zgłębić więcej informacji na temat kuchni wietnamskiej, poznać jej tradycyjne dania lub spróbować przygotowania egzotycznych potraw, to zapraszamy do dalszej lektury tego artykułu!

Kuchnia Wietnamu słynie przede wszystkim z obfitości wywarów i zup, a jej kształtowanie było silnie wpływane przez kulinarne tradycje Francji, Kambodży oraz Chin. Podstawowymi składnikami wykorzystywanymi w Wietnamie są: sos sojowy, pasta krewetkowa, sos rybny, cynamon, trawa cytrynowa, ryż, makaron i jajka. W bogactwie kuchni wietnamskiej można także znaleźć wiele drobiu (głównie kaczkę), wołowinę, wieprzowinę, sałatę, szpinak, marchewkę, fermentowane i marynowane warzywa, kolendrę, imbir, bazylię tajską oraz miętę wietnamską. Warto zapoznać się z podstawowym słownictwem kulinarnym w języku wietnamskim: vit oznacza kaczkę, chay to danie wegetariańskie, canh to zupa, a com to gotowany ryż. Ciekawostką jest fakt, że Wietnamczycy dobierają potrawy według pory roku lub samopoczucia jedzącego. Stosują zasadę yin i yang: uważają ryby za chłodne i serwują je z ciepłym imbirem; kaczkę natomiast uważają za zimną i podają ją latem. „Yan” oznacza smak ostry a „Yin” oznacza smak kwaśny – oba muszą się harmonijnie uzupełniać w każdym daniu.

Jeżeli planujesz podróż do Wietnamu, nie możesz przegapić okazji spróbowania smażonych sajgonek, które w menu znajdziesz pod nazwą spring roll. Zachęcamy również do skosztowania wietnamskich bagietek Banh, zawierających wypełnienie z mięsa lub smażonego jajka, warzyw, przypraw, sosu sojowego i dużą ilość chili. Niezastąpionym daniem w kuchni wietnamskiej jest zupa Pho, która przyrządzana jest na bulionie wołowym z dodatkiem szerokiego makaronu ryżowego pho, warzyw oraz szczypiorku lub cebulki. Dużym uznaniem cieszą się także grillowane kotleciki Bun Cha, czyli małe smażone kotleciki z wieprzowiny serwowane z cienkim makaronem i warzywnymi dodatkami.