Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, pojawiającym się o różnej intensywności. Może on działać motywująco, ale niestety zbyt często staje się źródłem nieprzyjemnych dolegliwości i pogarsza jakość naszego życia. Dlatego tak ważna jest walka ze stresem. Aromaterapia, zorientowana na leczenie za pomocą zapachów, jest jednym z narzędzi, które mogą okazać się skuteczne w tej walce. W tym artykule przyjrzymy się efektywności aromaterapii w radzeniu sobie ze stresem, potencjalnym ryzykom związanym z jej stosowaniem oraz dowodom naukowym potwierdzającym jej skuteczność.
Aromaterapia jest formą medycyny alternatywnej, która wykorzystuje dobroczynne właściwości olejków eterycznych, czyli esencji pozyskiwanych z drzew, korzeni, liści, nasion i kwiatów. Olejki te są bogate w prozdrowotne składniki i aktywne związki chemiczne, takie jak aldehydy, alkohole, fenole czy ketony [1]. Swoje korzenie ma w starożytności, kiedy to ludzie czerpali z jej łagodzących i leczniczych właściwości. Dzisiejsze, bardziej zaawansowane badania pozwoliły na precyzyjne dobranie odpowiednich substancji do specyficznych problemów zdrowotnych danego pacjenta.
W ramach aromaterapii olejki eteryczne można wykorzystywać na wiele sposobów. Najpopularniejszymi z nich są:
- Inhalacja: Polega na dodaniu kilku kropel olejku do gorącej wody i wdychaniu powstającego zapachu. Istnieją także specjalistyczne akcesoria do aromaterapii. Inhalacja umożliwia szybkie dostarczenie składników zawartych w olejkach do dróg oddechowych, a następnie – poprzez wchłonięcie przez błony śluzowe – do krwiobiegu i innych organów.
- Masaż: Połączenie relaksującego wpływu dotyku z łagodzącym działaniem zapachu olejków eterycznych. Większość z nich wymaga rozcieńczenia przed nałożeniem na skórę, z wyjątkiem olejków z drzewa herbacianego, róż i lawendy.
- Kąpiele: To jedna z najbardziej cenionych form aromaterapii. Podobnie jak w przypadku masaży, łączy się tu kojące działanie zapachu olejków eterycznych z dotykiem ciepłej wody. Aby przekształcić zwykłą kąpiel w aromaterapeutyczny zabieg, do ciepłej wody dodaje się emulgator oraz około 15 kropli olejku eterycznego. Długość takiej kąpieli powinna wynosić około 20 minut [1].