Na przestrzeni wieków oraz w zróżnicowanych kulturach na całym świecie, bycie matką jest często postrzegane jako jedno z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń, jakie kobieta może przeżyć. Dominująca społeczna narracja przedstawia macierzyństwo jako kluczowy element wpływający na szczęście i spełnienie kobiety. Wielu ludzi przyjmuje jako oczywiste, że ciąża, poród i wychowanie dzieci są fundamentalnymi rolami przypisanymi płci żeńskiej.
Dostrzegamy jednak wiele stereotypów, nakazów, ograniczeń, pragnień, presji i oczekiwań powiązanych z macierzyństwem. Należy podkreślić, że interpretacja i doświadczenie macierzyństwa jest unikalne dla każdej kobiety. Dla niektórych matka może nie być jednoznacznie najszczęśliwszym momentem w ich życiu. Momentem równocześnie pełnym radości, ale też skomplikowanym i trudnym.
Młode matki często mogą poczuć się samotne i niezrozumiane przez swoje otoczenie, zwłaszcza gdy czują się zawiedzione lub przytłoczone swoją nową rolą. Utrata poczucia dotychczasowego stylu życia lub frustracja związana z niespodziewanymi zmianami są częstymi doświadczeniami. Niestety, otwarta rozmowa na ten temat jest często traktowana jako tabu.